Nowoczesne domy są zupełnie inne od tych, jakie były stawiane w poprzednich dekadach. Przede wszystkim jeśli chodzi o materiały i sposób budowy, pojawiają się tutaj naprawdę spore różnice. Odchodzi się coraz częściej od stosowania materiałów typu cegła czy pustak, a stosuje się drewno, sklejkę, albo tak zwane materiały mieszane, chętnie wykorzystywane przez deweloperów podczas budowy nowych osiedli. Wykorzystanie nowych materiałów i zmiana sposobu budowy domów ma wiele zalet, na przykład znacznie sprzyja energooszczędności, ale czy naprawdę jest tak kolorowo? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Konstrukcja drewnianych domów nie wydaje się mieć wiele wspólnego z oszczędnością energii. Przecież przez drewniane ściany i stropy będzie uciekać o wiele więcej ciepła, niż podczas stosowania materiałów tradycyjnych. Czy jednak aby na pewno tak jest? Okazuje się, że sceptycy znacznie mijają się tutaj z prawdą. Nowoczesne energooszczędne domy drewniane posiadają rozwiązanie konstrukcyjne, które zmierzają do jak najmniejszej utraty ciepłą z budynku. Chociażby specyficzna konstrukcja ścian, w których materiał izolacyjny jest umieszczany wewnątrz, a nie na zewnątrz. Dlatego też domy drewniane budowane według nowoczesnej konstrukcji są o wiele lepiej zabezpieczone przed utratą ciepła niż te, które były budowane przez poprzednie lata, nawet zakładając dobre ich ocieplenie za pomocą płyt styropianowych.
Kolejna kwestia to sposób ich budowy. Wykorzystuje się tutaj bardzo często składanie z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Znacznie skraca to czas budowy takiego budynku, oraz zmniejsza koszty. Dzięki temu nawet rodziny mniej zamożne mogą pozwolić sobie na domy energooszczędne drewniane. Producent zakłada wykorzystanie odpowiednich materiałów i złożenie prefabrykatów w taki sposób, aby nie były konieczne żadne ich modyfikacje w czasie budowy. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, a domy są solidne i bardzo dobrze izolowane. Utrata ciepła jest o wiele mniejsza, dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie opału i inwestycja szybko się zwraca. Ponadto wykorzystywane są nowoczesne systemy wentylacyjne, jak rekuperacja z odzyskiem ciepła, które dodatkowo sprzyjają energooszczędności.
Podsumowując temat energooszczędnych domów z drewna, trzeba powiedzieć że narosło wokół nich bardzo wiele mitów, które jednak nie mają wiele wspólnego z prawdą. Wszystko sprowadza się do odpowiedniej konstrukcji, a także dobrania materiałów zapewniających dobre właściwości termoizolacyjne, a konstrukcja drewniana nie tylko nie musi ustępować konstrukcjom z cegły czy pustaków, ale nawet je wyprzedzać.
Nowy wpis: http://www.subiektywny-blog.pl/budowa-domow-z-bali/