Czy do darowizny potrzebny jest notariusz – Katowice

Jeżeli chcemy przepisać coś komuś na własność, możemy zrobić to na różne sposoby. W przypadku gdy mamy do czynienia z ruchomością, możliwe jest spisanie darowizny samodzielnie. Po prostu bierzemy kartkę papieru i piszemy własnymi słowami, że przepisujemy daną rzecz dla konkretnej osoby. Warto zapamiętać, że musimy podać wszystkie dane zarówno obdarowanego jak i darującego, aby później nie było problemu z realizacją tytułu prawnego do danej rzeczy.

Jednak w przypadku, gdy chcemy darować nieruchomość, tutaj już nie obejdzie się bez pomocy notariusza. Jest to wymóg prawny i darowizna spisana ręcznie w tym przypadku nie będzie miała żadnej mocy prawnej. Co oczywiście nie znaczy, że darowiznę ruchomości musimy robić samodzielnie, ponieważ nią też może się zająć notariusz Katowice mają jedną z największych liczb biur i kancelarii notarialnych ze wszystkich polskich miast, dlatego znalezienie kogoś nie powinno być najmniejszym problemem. Pamiętajmy, że sporządzenie aktu darowizny kosztuje kilkaset złotych, dlatego zapewnijmy odpowiednią ilość środków by móc opłacić wizytę u notariusza. Przygotujmy również wszystkie niezbędne dokumenty, które będą nam potrzebne by notariusz mógł bez problemów wykonać swoją pracę, a za chwilę powiemy jakie są potrzebne.

Przygotowując się do wizyty w kancelarii notarialnej celem przekazania komuś darowizny, musimy przede wszystkim wziąć ze sobą wszystkie zainteresowane osoby. Nie ma możliwości zrobienia darowizny zaocznie. Następnie zadbajmy o formalności. Przede wszystkim gdy umawiamy się na wizytę słuchajmy uważnie jakie dokumenty poleca nam przynieść notariusz. Katowice na szczęście są takim miastem, gdzie zdobycie wszystkich niezbędnych zaświadczeń i dokumentów, jak chociażby akty urodzenia, odpisy ksiąg wieczystych i tak dalej, nie jest rzeczą trudną. Większość urzędów zlokalizowana jest w okolicach centrum, dlatego nie będziemy musieli jeździć gdzieś daleko. Gdy wszystko już mamy, zabieramy komplet dokumentów, poświadczeń, zaświadczeń, aktów itd. do kancelarii i stawiamy się na umówioną godzinę w komplecie.

Sam przebieg sporządzania aktu darowizny jest krótki, jeśli tylko nie ma jakichś niejasności czy konfliktów, bądź nie brakuje jakichś dokumentów. Wszystko powinno odbyć się w przeciągu godziny. Akt darowizny staje się wiążący natychmiast po jego sporządzeniu, dlatego jeszcze tego samego dnia możemy starać się o dalsze załatwienie kolejnych spraw. Pamiętajmy jednak, że sam zapis własności w księdze wieczystej pojawi się dopiero gdy dokumenty trafią do sądu i zostaną przyjęte, co może potrwać nawet parę miesięcy.

 

Podobny artykuł w tej tematyce możesz także przeczytać na stronie: http://www.polkon.com.pl/2018/03/26/jakie-czynnosci-moze-wykonac-notariusz-katowice/