Stacjonarne leczenie psychiatryczne – czego się spodziewać?

Zarówno same oddziały, jak i szpitale psychiatryczne większości osób kojarzą się bardzo negatywnie. W powszechnym pojęciu są to miejsca pełne niepewności, przymusu i bezsilności. W rzeczywistości jednak, leczenie psychiatryczne nie wyróżnia się niczym szczególnym, a prowadzone przez profesjonalistów, pełne jest zrozumienia, troski i wsparcia. Oczywiście, nie w każdej placówce warunki są jednakowe, jednak liczba klinik zapewniających opiekę psychiatryczną jest na tyle duża, że można znaleźć dokładnie taką, którą spełnia oczekiwania konkretnego pacjenta.

Pobyt na oddziale psychiatrycznym
Rozpoczęcie pobytu na oddziale psychiatrycznym zależy od powodu, dla którego pacjent się na nim znajduje. Przykładowo, osoby wysłane na przymusowy odwyk, najpierw przechodzą detoks, czyli odtrucie, które z reguły trwa do 3 dni. Dopiero po nim mogą zostać przeniesione na oddział opieki psychiatrycznej. Pacjenci, którzy zgłaszają się samodzielnie z ważnym skierowaniem od lekarza, poza samym pismem od specjalisty, muszą złożyć własnoręcznie wypełniony wniosek.

Długość hospitalizacji również zależna jest od konkretnego przypadku. Zakłada się, że średnio trwa ona od 3 do 6 tygodni, aczkolwiek może być wydłużana w razie braku widocznej poprawy. Początkowy etap pobytu na oddziale psychiatrycznym powinien obejmować dokładną diagnozę i ułożenie planu leczenia. Dopiero po nim następuje właściwa terapia, prowadząca do bezpośredniego rozwiązania problemu.

Rodzaje terapii
Przy większości chorób i zaburzeń prowadzona jest głównie terapia indywidualna, lecz często uzupełniana się ją terapią grupową. Duże znaczenie miewa także leczenie farmakologiczne. W niektórych jednostkach medycznych korzysta się również z nieco mniej popularnych metod, jak fototerapia czy rzadziej arteterapia, hipnoterapia itp. Po uzyskaniu oczekiwanych efektów powinno się przejść do etapu utrwalającego osiągnięte rezultaty. Wielokrotnie ta część leczenia nie wymaga już hospitalizacji i prowadzona jest poza oddziałem. Najczęściej opiera się na regularnych wizytach pacjenta w gabinecie psychiatrycznym.

Opcje prywatnej opieki psychiatrycznej
Osoby szukające wysokiej jakości usług i gwarancji przebycia pełnej terapii, aż do realnej poprawy samopoczucia, mogą sprawdzić ofertę prywatnej opieki psychiatrycznej. Wśród klinik proponujących najlepsze warunki dla osób z rozmaitymi problemami, w tym uzależnionych oraz cierpiących na zaburzenia lękowe, nerwice czy depresję, warto wspomnieć o http://medox.org.pl/. Obiekt zapewniający całodobową opiekę, położony jest w spokojnym, malowniczym miejscu, z dala od zgiełku i tłumów ludzi, co zdecydowanie przyspiesza uzyskanie optymalnych efektów leczenia. Dostępne są tu liczne udogodnienia, jak siłownia, sauna, solarium, sala zabaw, bezprzewodowy internet. Na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą składają się lekarze, terapeuci, dietetycy, ratownicy i pielęgniarki, którzy odpowiadają nie tylko za efekty terapii i bezpieczeństwo pacjentów, ale też za przyjacielską atmosferę, niezmiernie ważną w takich sytuacjach.