Wady i zalety kolonii dla dzieci

Kolonie dla dzieci to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy zapewnić pociesze ciekawe wakacje, jednak nie możemy pozwolić sobie na wzięcie urlopu w pracy. W tym wypadku wyjazd zorganizowany z profesjonalnymi pedagogami w otoczeniu rówieśników może okazać się dla dziecka ciekawą, niezapomnianą przygodą. Jakie są wady i zalety kolonii? Czym się kierować podczas wyboru oferty?

Czemu warto wysłać dziecko na kolonię?

Chociaż pierwszy samodzielny wyjazd, może okazać się dość stresującym wydarzeniem, to dziecko w wieku szkolnym powinno uczyć się funkcjonowania poza domem bez rodziców. Kolonie dla dzieci mogą być w tym wypadku krokiem ku większej samodzielności. Poza tym trzeba wiedzieć, że takie wyjazdy mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Po pierwsze, pociecha może realizować swoje pasje, znaleźć nowe hobby, uczyć się nowych rzeczy. Po drugie, może nawiązać nowe znajomości, które mogą okazać się przyjaźniami na lata lub nawet na całe życie. Po trzecie, kolonia to sposób na to, aby dziecko przeżyło przygodę i nie nudziło się w czasie wakacji.

Oczywiście należy mieć na uwadze potrzeby i oczekiwania dziecka. Jeżeli pociecha wykazuje zainteresowanie wyjazdem, to możemy poszukać ciekawej oferty kolonii. Jeżeli jednak stanowczo odmawia uczestnictwa w takim wyjeździe, to nie można nalegać. Nie każde dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd w tym samym wieku.

Czasami trzeba dać dziecku więcej czasu na przemyślenie sprawy i podjęcie decyzji o samodzielnym wakacyjnym wyjeździe. Musimy pamiętać, że mimo naszych dobrych chęci, to dziecko powinno mieć w tym zakresie ostatnie, decydujące zdanie.

Jakie problemy możemy napotkać?

Wysłanie dziecka na kolonię po raz pierwszy to wielka niewiadoma, bo trudno przewidzieć, czy nasza pociecha się zaaklimatyzuje i będzie się dobrze bawić, czy wręcz przeciwnie. To dlatego pierwszy wyjazd powinien być dobrze przemyślany. Na pewno nie powinien być to wyjazd na drugi koniec Polski, wybierzmy miejsce niedaleko swojego domu, wówczas nie będziemy mieć problemu z odwiedzeniem dziecka lub odebraniem go z kolonii, jeżeli wyrazi chęć wcześniejszego powrotu do domu.

Decydując się na wysłanie dziecka na kolonię, oczywiście trzeba będzie liczyć się także poniesieniem dość wysokich kosztów. Najtańsze kolonie będą organizowane na terenie kraju, w tym wypadku trzeba liczyć się z kosztami między 800-2500 zł za tydzień. Zagraniczne kolonie będą niekiedy, nawet 4 razy droższe.

Gdzie szukać kolonii dla dzieci?

W dzisiejszych czasach najprostszym sposobem na znalezienie ciekawej oferty jest internet. Dobrym pomysłem będzie także zrobienie rozeznania wśród innych rodziców, który z pewnością będą w stanie polecić dobrego organizatora. Warto sobie sprawdzić na przykład https://www.kogis.pl/kolonie – firma zapewnia szeroki wybór kolonii oraz obozów dla dzieci w różnym wieku. Ważne jest to, aby wybrana firma zapewniała dobre warunki pobytu dzieci na kolonii, ciekawe kierunki podróży, ale także kompetentną kadrę pedagogów. Niesłychanie ważne jest to, aby sprawdzić wcześniej kompetencje osób, które będą miały pod opieką nasze dziecko.