Gdy potrzebny psychiatra… Katowice – szukajmy!

Choroba psychiczna kojarzy się ze szpitalem psychiatrycznym i filmami: „Lotem nad kukułczym gniazdem” lub „Ostatnią lekcją muzyki”. Nie należy jednak zapominać, że do problemów psychicznych wlicza się depresja. W ostatnich latach pojawia się wiele artykułów, reportaży i wypowiedzi poświęconych tematowi depresji. Sławni ludzie wspominają swoje doświadczenia związane z tą przypadłością. Osobą, która leczy choroby psychiczne jest psychiatra. Katowice i jego Śląski Uniwersytet Medyczny wypuszcza rocznie dziesiątki lekarzy, wśród których tylko nieliczni to psychiatrzy. Na uniwersytetach jednym z najbardziej obleganych kierunków jest psychologia. Rocznie w całej Polsce na rynek pracy wypuszczane są setki psychologów. Część z nich przekwalifikowuje się na psychoterapeutę.
Jednakże, do większości chorób psychicznych potrzebna jest zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. Psycholog czy psychoterapeuta nie mają wystarczających uprawnień, by przepisać pacjentowi odpowiednie leki.

Czy należy się bać psychiatry?
Psychiatra jest owinięty gorszą sławą niż psycholog. Nic dziwnego, ten pierwszy kojarzy się ze szpitalami psychiatrycznymi i oddziałami zamkniętymi. Nie należy obawiać się psychiatry. Trzeba jedynie trafić na dobrego specjalistę. Lekarz lekarzowi nierówny, a każdy pacjent jest inny. Nie każdemu może pasować dany psychiatra. Katowice mają kilka placówek nfz związanych z ośrodkami leczenia nerwic i psychopatologii. Dobrze jest zarejestrować się na recepcji, umówić na spotkanie. Przecież nie płacimy za wizytę i jedyne, co możemy stracić to czas. Zawsze możemy udać się do innego lekarza.

Czy można się uzależnić od leków?
Nie od wszystkich. Jedynie od uspokajających i nasennych. Zawierają one bowiem benzodiazepinę, która wpływa na uzależnienie organizmu od tabletek. Dobry lekarz będzie miał to na uwadze. Należy stosować się do dawek, które nam przepisuje i nigdy ich nie zwiększać. Nie jesteśmy mądrzejsi od lekarzy, nie należy eksperymentować z lekami, gdyż może to przynieść złe skutki. Jeśli dostaniemy polecenie, by odstawić dany lek, musimy postąpić zgodnie z tym, co mówi psychiatra. Katowice i tak są pełne pacjentów w szpitalach, nie warto z powodu własnej głupoty dostarczać kolejnych chorych na oddziały szpitalne.