Instalacje elektryczne muszą być montowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W innym przypadku może dojść do tragedii spowodowanej tym, że ktoś zostanie porażony prądem ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego też wszystkie prace powinien wykonywać uprawniony elektryk, który wie „co się z czym je”. Temat rozdzielnic elektrycznych będzie bardzo częsty podczas omawiania poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, ponieważ jest to urządzenie kluczowe, zarówno dla samej instalacji jak i dla bezpieczeństwa jej użytkowników.
Rozpoczynając tworzenie instalacji elektrycznej od zera, na przykład w nowo zbudowanym domu, zaczyna się zawsze od podłączenia zasilania na plac budowy. Dzięki temu możliwe jest wykonanie różnych prac budowlanych i tym podobnych. Kolejnym krokiem jest stworzenie tak zwanej wewnętrznej linii zasilającej, która doprowadzi prąd od złącza kablowego lub szafki złączowo-pomiarowej do rozdzielnicy głównej budynku. Ten przewód warto położyć z odpowiednim zapasem, ponieważ w przyszłości może pojawić się zapotrzebowanie na większą moc i nie trzeba będzie już wymieniać kabla, zakopanego głęboko pod ziemią. Jeżeli klient życzy sobie instalacji jednofazowej, to należy i tak położyć przewód o pięciu żyłach, typowy dla instalacji trójfazowej, ponieważ w przyszłości może się pojawić potrzeba dołożenia dodatkowych faz. Na końcu wewnętrznej linii zasilającej od strony budynku montuje się rozdzielnicę elektryczną, która zawiera zabezpieczenia dla każdego obwodu obecnego w budynku (http://www.elbig.com.pl/pages/skrzynki-elektryczne.php).
Jeśli chodzi o samą rozdzielnicę, to jej montaż jest stosunkowo prosty. Trzeba tylko pamiętać by zakupić odpowiednio dużą skrzynkę, która pomieści nie tylko wszystkie bezpieczniki i inne urządzenia, ale również pozwoli na swobodne prowadzenie przewodów w jej wnętrzu. Rozdzielnica może być również montowana w ścianie, jednak jest to o wiele trudniejsze ponieważ trzeba wykuć spory otwór w murze i wprowadzić do niego wszystkie przewody. Kontynuując, montaż skrzynki na ścianie to kwestia wywiercenia dwóch lub czterech dziur, włożenie kołków rozporowych i przykręcenie rozdzielnicy elektrycznej do ściany śrubami. Teraz do gry wchodzi uprawniony elektryk, który wykona wszystkie połączenia w jej wnętrzu. Ten etap jest skomplikowany i bardzo odpowiedzialny, ponieważ od niego będzie zależało bezpieczeństwo mieszkańców – użytkowników instalacji. Pamiętać trzeba o tym, by wydzielony były odpowiednie obwody jak na przykład ten dla łazienki i kuchni, oraz zamontowane odpowiedniej wielkości bezpieczniki oraz wyłączniki różnicowe.