Parę słów o rozwoju osobistym

coaching-rozwoj

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach rozwój osobisty jest jedną z tych spraw, do których przywiązujemy coraz większą wagę. Wydaje się, że czasy bezgzwględnego kapitalilzmu, w którym praca zarobkowa była czymś tak absorbującym, że nie człowiek nie posiadał ani chwili wolnego czasu, odeszły już do przeszłości. Z całą pewnością, opisywana sytuacja ma co najmniej kilka najważniejszych przyczyn. Wydaje się, że polskie społeczeństwo zaadaptowało się już do nowej rzeczywistości gospodarczej. Minął okres zachłyśnięcia się kapitalizmem, w rezultacie czego obecnie przechodzimy do tego stadium rozwoju świadomości społecznej, na którym znajdują się wyżej rozwiniete kraje Europy Zachodniej. Nie chcemy już tylko pracować i konsumować. Coraz większa liczba osób wykazuje zainteresowanie szeroko rozumianym rozwojem osobistym, co oczywiście przejawia się również w dziedzinie rozwiązań gospodarczych. Wystarczy powiedzieć, że popularność takich możliwości, jak na przykład coaching lub doradztwo personalne staje się coraz większa, przez co ten sektor branży notuje coraz większe obroty.

Bardzo często stawia się jednak pytania o skuteczność różnych metod stymulowania czy wspierania rozwoju osobistego, metod takich jak na przykład coaching. Według obiektywnych danych, różnego rodzaju formy coachingu wykazują udokumentowaną skuteczność i wydaje się, że ta informacja powinna zakończyć wzmiankowaną dyskusję.

Oczywiście, oprócz standardowych form wspierania rozwoju osobistego, nowoczesna rzeczywistość oferuje nam także wiele nowych rozwiązań, takich jak na przykład blog rozwój osobisty. Blogi tego rodzaju bardzo często prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy dla takich czy innych powodów postanowili wybrać prowadzenie doradztwa w takiej właśnie, wirtualnej formie. Jeśli jednak posiadamy jakąś merytoryczną wiedzę w zakresie szeroko rozumianego coachingu, szybko zauważymy, że sporo spośród takich blogów cechuje się naprawdę wysoką wartością merytoryczną. Czy może nam to zastąpić „standardowe“ formy coachingu? Wydaje się, że odpowiedź na tego rodzaju pytanie powinna być twierdząca, chociaż, oczywiście, jest to temat tak obszerny i skomplikowany, że na naszickowanie całej problematyki potrzebaby o wiele dłuższego tekstu, niż niniejszy artykuł.