Złącza kablowe – krótkie kompendium wiedzy

Mówi się, że przedstawiciele młodszego pokolenia nie wyobrażają sobie, jak to jest żyć bez internetu czy telefonów komórkowych. Ludzie, którzy pamiętają jeszcze komunizm, wspominają z nostalgią lata, gdy informacje można było uzyskać jedynie z encyklopedii i książek, a dominującą formą kontaktu były listy (ewentualnie telefony stacjonarne). Zapominają, iż o nich też mówiono podobnie jak dziś o dzieciach urodzonych po 2000 roku. Mówiło się, że nie wyobrażali sobie życia bez prądu elektrycznego.

Instalacje elektryczne to urządzenia, bez których nie potrafią funkcjonować dzisiaj budynki. Złącza kablowe umożliwiają zasilenie energią elektryczną mieszkań. Zabezpieczają również przed skutkami zwarć oraz przeciążeń w sieciach kablowych niskiego napięcia. Są najważniejszym elementem kablowej instalacji elektrycznej. Trudno sobie wyobrazić, iż kiedyś nie było takich urządzeń. Trudno też uświadomić sobie, jak bardzo jesteśmy dziś od nich uzależnieni.

Jakie są rodzaje złączy kablowych?
Stosuje się złącza węzłowe, przelotowe i końcowe.

Czy są niebezpieczne?
Jeśli są zainstalowane w odpowiednim miejscu – nie. Montuje się je na zewnętrznych ścianach budynków w łatwo dostępnych miejscach, w formie skrzynek lub we wnęce ściany zewnętrznej budynku od strony sieci zasilającej. Są umieszczone na elewacji budynku albo w wersji wolnostojącej. Dolna część skrzynki lub wnęki powinna się znajdować przynajmniej 15 cm od poziomu terenu. Zatem dość nisko, nawet dla kilkuletniego dziecka. O ewentualnym zagrożeniu powinny informować tabliczki z hasłami ostrzegawczymi. Od samego początku ważna jest właściwa edukacja dzieci. Najbardziej prawdopodobne, że to one będą igrać z instalacją elektryczną. Pamiętajmy, by samemu nie eksperymentować z elektrycznością. W razie problemów należy skontaktować się z elektrykiem.

Gdzie kupić złącza kablowe?
W każdej firmie elektrycznej. Tam dostaniemy katalogi z określonymi rodzajami złączy kablowych. Ich cena waha się w granicach kilkudziesięciu – kilkuset złotych. Nie jest to mały wydatek, jednak konieczny – chyba że chcemy cofnąć się do etapu życia naszych przodków sprzed kilku wieków.

Zobacz również: http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php